Loading...

en lt lv ru

Kas pagaminama iš barelio naftos?

Žaliavinė nafta - tai pagrindinė žaliava, kuri yra visur mūsų gyvenime - nuo benzino mūsų automobiliuose iki plastiko daugybėje kasdienių daiktų.

Vien JAV kasdien sunaudojama apie 18 mln. barelių žalios naftos. Ši žaliava naudojama transportui, komunalinėms paslaugoms teikti ir yra gyvybiškai svarbi daugelio kasdien naudojamų daiktų sudedamoji dalis.

Žaliavinė nafta pirmiausia perdirbama į įvairių rūšių degalus, skirtus transportui ir gyvybiškai svarbioms komunalinėms paslaugoms teikti. Daugiau kaip 85 % žalios naftos perdirbama į tokius degalus kaip benzinas, dyzelinas ir angliavandenilių dujų skysčiai (HGL), pavyzdžiui, propanas ir butanas.

HGL ne tik naudojami kaip kuras transportui, šildymui ir maisto ruošimui, bet ir kaip žaliava cheminių medžiagų, plastikų ir sintetinio kaučiuko gamybai, taip pat kaip variklinio benzino priedai.

Naftos perdirbimo produktai Naftos perdirbimo produktų dalis
Benzinas 42.7%
Dyzelinas 27.4%
Reaktyviniai degalai 5.8%
Sunkieji degalai 5.0%
Asfaltas 4.0%
Lengvieji degalai 3.0%
Angliavandenilių dujų skysčiai 2.0%
Kiti 10.1%

Šaltinis: Kanados naftos gamintojų asociacija

Nafta ne tik varo mūsų transporto priemones, bet ir padeda tiesti kelius, kuriais važinėjame. Apie 4 % perdirbtos žalios naftos tampa asfaltu, iš kurio gaminamas betonas ir įvairūs sandarinimo bei izoliaciniai gaminiai.

Nors didelę dalį rafinuotų produktų sudaro transporto ir komunaliniai degalai, nuo naftos priklauso ir tokios svarbios kasdienio vartojimo medžiagos kaip vaškas ir plastikas. Apie 10 % rafinuotų produktų naudojama plastikams, kosmetikai ir tekstilės gaminiams gaminti, todėl iš barelio žalios naftos galima pagaminti daugybę netikėtų kasdienių produktų.

Asmens higienos produktai, pavyzdžiui, kosmetika ir šampūnas, taip pat medicinos reikmenys, pavyzdžiui, infuziniai maišeliai ir vaistai, gaminami naudojant naftos produktus. Šiuolaikinis gyvenimas be žalios naftos atrodytų visai kitaip.

Naftos perdirbimo procesas

Galbūt pastebėjote, kad nors barelį naftos sudaro 42 galonai, galiausiai iš jos pagaminami 45 galonai rafinuotų produktų. Taip yra todėl, kad daugumos rafinuotų produktų tankis yra mažesnis nei žalios naftos, todėl padidėja tūris, kuris vadinamas perdirbimo prieaugiu.

Be to, rafinavimo procese naudojamos ne tik žalios naftos, bet ir kitos žaliavos. Nors žalia nafta yra pagrindinė žaliava, taip pat naudojamas degalų etanolis, angliavandenilių dujų skysčiai ir kiti maišymo skysčiai.

JAV naftos perdirbimo ir maišymo sąnaudos Bendro kiekio dalis
Žaliavinė nafta 85.4%
Kuro etanolis 4.8%
Maišymo komponentai 3.5%
Angliavandenilių dujų skysčiai 3.0%
Kiti skysčiai 3.3%

Šaltinis: EIA

30 000 barelių žalios naftos partijos perdirbimo procesas paprastai trunka 12-24 valandas, o naftos perdirbimo gamyklos dirba 24 valandas per parą, 365 dienas per metus. Nors atskirų rafinuotų produktų proporcijos gali skirtis priklausomai nuo rinkos paklausos ir kitų veiksnių, didžioji dalis žalios naftos ir toliau bus degalai pasaulio transportui ir komunalinėms paslaugoms.

Sunkumai mažinant žalios naftos vartojimą

Kiekvienas barelis naftos ir jos perdirbimo produktų - nuo sunkiųjų degalų deginimo, dėl kurių tirpsta Arkties ledynai, iki plastiko, pagaminto naudojant naftos chemines medžiagas, kurios patenka į upes, - daro įvairų poveikį gamtai.

Tačiau net ir tuo metu, kai pasaulis stengiasi mažinti iškastinio kuro suvartojimą, kad pasiektų klimato kaitos stabdymo tikslus, pasaulis be žalios naftos atrodo neįsivaizduojamas.

Sparčiai augantys elektromobilių pardavimai vis dar nesugebėjo reikšmingai sumažinti naftos vartojimo tokiose vietose kaip Norvegija, Kalifornija ir Kinija, o nuolatinis kelionių ir ekonomikos atsigavimas tik padidins naftos vartojimą.

Visiškai pakeisti daugialypį "juodąjį auksą", esantį naftos barelyje, dabar neįmanoma, tačiau tęsiant elektrifikaciją ir ieškant alternatyvų naftos cheminėms medžiagoms, žmonijai gali pavykti bent jau sumažinti priklausomybę nuo deginamo iškastinio kuro.

Šaltinis: https://www.visualcapitalist.com/whats-made-barrel-of-oil/

Reitingas

613 Peržiūros

Bendrinti

Jums taip pat gali patikti
Socialiniai tinklai
Dėmesio centre
Go to TOP